۱۰ روش برای یادگیری کدنویسی!

برنامه نویسی یکی از ارزشمندترین توانایی‌هایی هست که در این عصر میتوانید یاد بگیرید، خواه برای آینده شفلی و یا اینکه توانایی ذهنی خود را گسترش بدهید و چیز‌های فوق‌العاده‌ای بسازید.

اگر تازه یادگیری کدنویسی را شروع کرده اید، اینجا ۱۰ راه روش وجود دارد تا قدم‌های خود را در جای درست بگذارید.

۱۰- بفهمید که چرا میخواهید کدنویسی یاد بگیرید.

مسیری که میخواهید بروید بستگی زیادی به این دارد که چرا میخواهید کدنویسی یاد بگیرید و چه مقدار زمان را میخواهید به کدنویسی اختصاص بدهید. اگر میخواهید برنامه‌نویس حرفه‌ای بشوید رفتن به دوره های آموزشی دانشگاه میتواند انتخاب خوبی باشد. اگر میخواهید وبسایت و بازی برای سرگرمی (احتمالاً در امدزا)،

درست کنید در مواقع فراغتتان خود‌اموزهای تعاملی مثل codecademy.com و freecodecamp.org میتواند گزینه خوبی باشد.

۹- زبان مناسب را انتخاب کنید.

اول از همه باید گفت که بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد پس وقت خود را بیهوده صرف پیدا کردن بهترین زبان برنامه نویسی نکنید و زمانی که یکی را یاد گرفتید خیلی راحت‌تر می‌شود که زبان دیگری را نیز یادگرفت. پس خیلی برای یادگیری زبان اولتان وقتتان را هدر ندهید. باید گفت که بعضی زبان‌های برنامه نویسی خیلی برای تازه کارها راحت‌تر هستند یا به اصطلاح Beginner-friendly هستند. زبانی را که میخواهید یاد بگیرید به هدفتان بستگی دارد، مثلاً اگر میخواهید توسعه‌دهنده اپ های IOS باشید زبان swift را باید اموخت. اگر خیلی جدی هستید در رابطه با یادگیری برنامه نویسی میتوانید زبان C را یادبگیرید، گرچه توصیه می‌شود از زبان‌های سطح بالا مثل python که برای تازه کارها راحت‌تر هستند استفاده کنید.

۸کوچک شروع کنید و صبور باشید.

مهم نیست که چه زبان و روش یادگیری را انتخاب میکنید، شما باید خیلی ساده شروع کنید. مثلاً یک هفته برای آشنایی ابتدایی با زبان برنامه نویسی مثل پایتون و یک هفته آشنایی خیلی ابتدایی با یک از فریمورک های آن زبان مثل Django برای پایتون. کتابی را بخوانید و سعی کنید تمرین‌های آن را حل کنید و دوباره این کار را انجام بدهید که ملکه ذهن شما شود. قدم‌های ساده بردارید به دنبال درست کردن یک پروژه عظیم نباشید. پروژه خود را به تکه‌های خیلی ساده و کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را به کمک Google و stackoverflow انجام بدهید. اگز خواندن کتاب برای شما جواب نداد روش دیگری را امتحان کنید قبل از اینکه تسلیم شوید.

۷برنامه‌های یادگیری کدنویسی برای کودکان را امتحان کنید.

برنامه نویسی کار سختی است پس انتظار نداشته باشید در مدت کوتاهی آن را یاد بگیرید، به این دلیل میتوانید از برنامه‌هایی استفاده کنید که برای آموزش کدنویسی به کودکان درست شده‌اند و آن‌ها را امتحان کنید این نوع برنامه‌ها میتوانند کمک خوبی باشند. مهم نیست که چه سنی هستید برنامه‌ای مثل scratch محدودیت سنی ندارد و از همه مهم‌تر هدف ما یادگیری است.

۶از سایت‌های آموزش انلاین کد استفاده کنید.

سایت‌های آموزشی برنامه نویسی مثل codecademy که رایگان نیز هست جای بسیار خوب برای یادگیری برنامه نویسی هست. خوداموزهای مثل دوره‌های khanacademy, codecademy, code.org و خیلی از وبسایت های دیگر کمک خوبی برای یادگیری برنامه نویسی هستند. این وبسایت ها نقطه شروع خوبی هستند اما شما نیاز دارید که پا از این فراتر بگذارید و به یادگیری حرفه‌ای تر کدنویسی از منابع دیگر بپردازید.

۵دوره های آموزشی کدنویسی را شروع کنید.

دوره های انلاین computer science تجربه آموزش بهتری دارند نسبت به وبسایت های آموزش کد که فقط به یک زبان خاص اشاره دارند. این دوره ها طراحی شده‌اند برای اینکه به شما مباحث پایه‌ای را آموزش بدهند که چند ماه طول میکشد در دانشگاه‌ها به شما آموزش بدهند. من شخصاً به شما دوره Harvard’s CS50 را پیشنهاد میکنم که میتوانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید.

۴چند کتاب آموزش کد نویسی رایگان را امتحان کنید.

وقتی که روی مسأله ای گیر میکنید یا نیاز دارید که مبحثی را یادبگیرید کتاب‌های منبع کمک خوبی هستند اینجا لیست از ۵۰۰ کتاب رایگان هست که در گیتهاب پست شده است که ۲۴ زبان برنامه نویسی را پوشش میدهد.

۳بازی‌های کد نویسی را امتحان کنید.

یکی از بهترین راه هابرای یادگیری برنامه نویسی یادگیری از طریق بازی کردن است. وبسایت هایی مثل Code Combat و CodinGame دو نمونه از وبسایت های یادگیری کد هستند.

۲یک منتور بگیرید یا به دیگران آموزش بدهید.

جامعه برنامه نویسانن پر است از انسان‌هایی که مایل اند دانششان را به اشتراک بگذارند و به نسل بعدی از برنامه نویسان کمک کنند. وبسایت Hack.pledge یکی از وبسایت هایی هست که شما را به دیگران متصل میکند تا بتوانید یک منتور پیدا کنید یا اینکه دانستنی های خود را به دیگران آموزش بدهید.

۱کد های دیگران را وارسی کنید.

وقتی شما کد های دیگران را مهندسی معکوس میکنید، تست هر کدام از خط‌های کد برای اینکه ببینید که چگونه کار میکند به شما درک بهتر و کلی تری از برنامه نویسی میدهد. تشکر از هزاران پروژه متن بازی در اینترنت وجود دارد. با این کار شما تقریباً میتوانی هر چیزی را یاد بگیرید، فقط یادتان باشد که شما نیز دینتان را به جامعه برنامه نویسان ادا کنید و با اشتراک گذاری کدتان سهمی در پیشرفت دنیا داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *