NPM چیست؟

npm کوتاه شده‌ی Node Package Manager هست که دارای اهمیت بالایی است،اول از همه یک ریپازیتوری انلاین(repository) برای انتشار پروژه های متن باز node است، دوم یک کامند لاین ”command line” مفید برای تعامل کردن با repository های دخیره در انبار node، مدیریت ورژن، و مدیریت dependency هاست. تعداد زیادی از کتابخانه”library” های node و اپلیکیشن ها در npm منتشر شده‌اند و تعداد زیادی هم روزه به آن اضافه میشوند. این اپلیکیشن ها را میتوان در https://search.npmjs.org جستجو کرد، زمانی که پکیجی را برای نصب انتخاب کردید کافیست آن را از طریق یک کامندلاین نصب کنید.

بیا فرض کنیم که شما میخواهید یک اپلیکیشن بزرگی را توسعه دهید و با مشکلی مواجعه می‌شوید و تصمیم میگیرید که از یکی از لایبرری هایی که درباره‌اش شنیده‌اید را استفاده کنید. خوشبختانه npm خیلی برای استفاده راحت است فقط شما کافیست این دستور را در ترمینال وارد کنید npm install async و این ماژول module در مسیر node_modules نصب می‌شود. زمانی که این لایبرری در node_modules نصب شد. کافیست از دستور require() برای استفاده در اپلیکشنتان استفاده کنید.

بیایید نگاهی بیندازیم به مثالی از نصب coffe-script به صورت global:

npm install coffe-script -g این دستور برنامه را به صورت global نصب میکند و symlink را مسیر usr/local/bin قرار میدهد، این کار به شما اجازه میدهد تا برنامه را از طریق CLI (command line interface) اجرا کنید

یکی دیگر از کارهای مهم npm مدیریت dependency هاست. زمانی که شما پکیج نود را همراه فایل package.json دارید، شما میتوانید npm install را از مسیر root پروژه اجرا کنید تا npm به صورت خودکار لیست dependency های موجود در package.json را نصب کند. این کار نصب از طریق ریپازیتوری گیت git را اسانتر میکند. برای مثال vows یکی از فریمورک های node برای تست از git نصب شده است:

git clone https://github.com/cloudhead/vows.git
cd vows
npm install

بعد از اجرای آن کامند شما فولدر node_modules را در پروژه میبینید که حاوی تمام dependency های موجود در package.json هست.

منبع nodejs.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *